آدرس مطب

تهران، قیطریه، بلوار کاوه، بالاتر از دولت، ساختمان پزشکان کیمیا،پلاک 17، طبقه اول، واحد 1، مطب دکتر فرید مرادیان

جراحی سرطان سینه

سرطان سینه به عنوان یکی از شایع‌ترین انواع سرطان در دنیا شناخته می‌شود. بسیاری از مواقع برای افرادی که دچار این بیماری می‌شوند، جراحی سرطان سینه تجویز می‌شود. اگر شما هم یکی از این بیماران هستید و پزشک برای شما تجویز جراحی کرده است، حتماً به دنبال مطلبی می‌گردید که به شما در خصوص عملی که پیش رو دارید اطلاعات کافی ارائه کند. در این صورت باید به شما بگوییم که مطلب درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید، تا تمام آن چه نیاز دارید در خصوص جراحی سرطان سینه بدانید را به دست آورید.

آیا سرطان سینه با جراحی درمان می‌شود؟

برای افرادی که در آستانه‌ی جراحی برای مبارزه با سرطان سینه‌ی خود هستند، این سؤال پیش می‌آید که آیا با جراحی درمان خواهند شد؟ در پاسخ باید بگوییم که درمان سرطان سینه به طور کلی به دو روش درمان با جراحی و درمان‌های غیرجراحی انجام می‌شود. جراحی یکی از روش‌های اصلی درمان سرطان سینه است و می‌تواند به‌تنهایی یا به همراه درمان‌های دیگر مورد استفاده قرار بگیرد.

هدف از جراحی سرطان سینه:

 1. برداشتن توده سرطانی
 2. در صورت نیاز، بررسی وضعیت غدد لنفاوی زیر بغل و یا برداشتن آن غدد لنفاوی
 3. نهایتا کنترل و توقف گسترش سرطان

با این حال، باید توجه کرد که با وجود تأثیر جراحی، این درمان معمولاً به‌تنهایی کافی نیست و برای بهبود بیماری، ممکن است نیاز به درمان‌های دیگری مانند شیمی درمانی، رادیوتراپی یا هورمون‌درمانی داشته باشیم. همچنین، پس از انجام جراحی سرطان سینه، بیمار نیاز به پیگیری‌های منظم و درمان‌های مکمل دارد تا از بازگشت سرطان جلوگیری شود.

در چه مرحله‌ای از سرطان سینه نیاز به جراحی داریم؟

یکی دیگر از سؤالاتی که هنگام مطرح شدن گزینه جراحی سرطان سینه برای افراد به وجود می‌آید، این است که این درمان در چه مرحله‌ای تجویز می‌شود؟ در واقع آیا سرطان سینه در مراحل ابتدایی با جراحی درمان می‌شود و یا در مراحل انتهایی و خطرناک‌تر؟ برای پاسخگویی به این سؤال، ابتدا مراحل سرطان سینه را با هم مرور می‌کنیم و در قالب آن به این سؤال پاسخ می‌دهیم.

مرحله‌ی صفر

شامل ضایعات و توده های پیش سرطانی است که تغییرات بافتی از یک سلول فراتر نرفته و حالت تهاجمی پیدا نکرده است. ضمن اینکه ممکن است توده ای متشکل از سلول های متعدد تغییر یافته داشته باشیم که این سلول ها در کنار گرفته اند. در این مرحله درگیری غدد لنفاوی و بافت های خارج پستانی وجود ندارد و ممکن است در این مرحله نیاز به جراحی وجود داشته باشد.

مرحله‌ی یک

در این مرحله توده ی سرطانی کوچکتر از 5 سانتی متر بوده و سلول های سرطانی حالت تهاجمی دارند و هیچ گونه درگیری در غدد لنفاوی وجود ندارد .

دراین مرحله، جراحی توام با حفظ مابقی پستان و انکوپلاستی(جراحی زیبایی پستان درگیر) همراه با رادیوتراپی، هورمون درمانی و در صورت نیاز شیمی درمانی بعد از عمل، بهترین نتایج را در حفظ بقا بیمار خواهد داشت.

در این مرحله غدد لنفاوی زیر بغل درگیر نیست، اما با استفاده از تکنیک های بررسی آن غدد بوسیله مواد رادیو اکتیو و پروب گاما باید بررسی صورت بگیرد.

مرحله‌ی دو

در این مرحله، توده سرطان پستان سایز حدود 2-5 سانتی متر(ممکت است حتی بزرگ از  5 سانتی متر نیز باشد) همراه با درگیری ماهیچه، یا استخوان های قفسه سینه و یا درگیری محدود غدد لنفاوی زیر بغل باشد.

طبق بررسی های علمی در کشور های پیشرفته، بالغ بر 90 درصد سرطان های پستان در مراحل صفر، یک و 2 شناسایی و درمان می شوند؛ به این اقدامات تشخیص زودرس گفته می شود.

درمان کامل و جامع چه در سرطان پستان و چه در سایر سرطان ها در مراحل زودرس بیماری می تواند باعث کاهش چشمگیر مرگ و میر(نزدیک به صفر) حاصل از بیماری و همچنین احتمال عود آن شود.

درمان های کامل در سرطان های مراحل صفر یک و 2 شامل: جراحی، رادیو تراپی(پرتو درمانی)، هوردمون درمانی و در صورت نیاز شیمی درمانی است.

مرحله سوم

در این مرحله، توده سرطانی بزرگ تر بوده و غدد لنفاوی زیر بغل درگیر است.

علائم سرطان سینه در مرحله 3 عبارت است از:

 1. فرو رفتگی نوک سینه
 2. ضخیم شدن ناحیه ای پوست سینه(پوست پرتقالی)
 3. ضخم شدن پوست یا نوک سینه
 4. خون ریزی از نوک سینه
 5. عدم تقارن دو طرفه سینه ها
 6. لمس توده در پستان و یا زیر بغل

در این مرحله بر اساس منابع علمی معتبر، نیاز به شیمی درمانی قبل از جراحی برای کاهش سایز توده، کنترل درگیری غدد لنفاوی و کنترل سلول ها سرطانی شناور در خون وجود دارد.

در اغلب موارد شیمی درمانی قبل از جراحی در این افراد می تواند با کاهش مرحله بیماری و کوچک کردن توده، امکان جراحی حفظ پستان را نیز فراهم نمود.

لازم به ذکر است که در صورت مراجعه تاخیری بیماران مبتلا به سرطان در مراحل سوم و چهارم هزینه های تشخیص و درمان و پایش بسیار بیشتر از مراحل قبل بوده، امکان عود بیماری بالاتر و مرگ و میر حاصل از بیماری بیشتر خواهد بود.

مرحله چهارم

درایم مرحله، سرطان پستان به ارگان های دور دست من جمله کبد و ریه و استخوان ها تهاجم داده است و احتمال بقا در این بیماران بسیار کاهش یافته است.

اقدامات درمانی در این بیماران غالبا شامل اقدامات مراقبتی و تسکینی است. جراحی در این مراحل چندان اثر بخش نیست.

انواع جراحی سرطان سینه

 1. ماستکتومی
 2. لامپکتومی

جراحی در سرطان های سینه به دو دسته ماستکتومی(برداشتن کامل پستان  غدد لنفاوی زیر بغل) و یا جراحی لامپکتومی(برداشتن توده، حفظ بقیه پستان و بازسازی انکوپلاستی) تقسیم می شود.

با مراجعه، تشخیص و درمان در مراحل زودرس بیماری، امکان حفظ پستان وجود دارد. در صورت حفظ پستان، آثار روانی اجتماعی سرطان پستان کمتر و فواید متعددی متعاقب درمان وجود دارد. من جمله اینکه از نظر علمی اثبات شده است که باقی مانده پستان می تواند نقش دفاعی در مقابل سلول های سرطانی داشته باشد.

اقدامات قبل از عمل جراحی سینه

یکی از اصلی‌ترین نکاتی که شما به عنوان فردی که کاندیدای جراحی سرطان سینه هستید باید بدانید، این است که چه اقداماتی را باید قبل از عمل جراحی سرطان سینه رعایت کنید؟  رعایت این نکات باعث می شوند که روند بهبودی شما بهتر طی شود و بتوانید جراحی موفقیت آمیزی را پشت سر بگذارید.

انجام آزمایش‌های لازم

آزمایش‌های قبل از عمل بخش مهمی از اقدامات قبل از عمل سرطان سینه هستند. این آزمایش‌ها می‌توانند شامل تصویربرداری تخصصی مانند ماموگرافی و سونوگرافی سینه و نمونه برداری با سوزن یا بیوپسی سینه باشند. این آزمایش‌ها به پزشک کمک می‌کنند تا اطلاعات دقیقی در مورد وضعیت سرطان سینه شما دریافت کرده و برنامه درمانی مناسب برای شما تعیین کند.

دریافت حمایت‌های عاطفی

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که قبل از جراحی سرطان سینه نیاز دارید، دریافت حمایت‌های عاطفی است. در این مرحله بهتر است از حمایت‌های روحی توسط خانواده‌ی خود بهره‌مند شوید. اگر چنین امکانی را ندارید می‌توانید از روان‌شناس‌ها استفاده کنید و از جهت روحی برای انجام جراحی آماده شوید.

توصیه دکتر فرید مرادیان

سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان ها در خانم ها است. تشخیص زودرس و درمان به موقع می تواند عوارض اجتماعی، خانوادگی، اقتصادی و همچنین عود بیماری و مرگ و میر حاصل از بیماری را به شدت کاهش دهد.
اگر علائم شک برانگیز ابتلا به سرطان سینه وجود داشته باشد باید فرد سریعا به متخصص جراحی عمومی و یا جراح سرطان مراجعه نماید.
علائمی مانند: لمس توده در پستان، ترشح خونی و یا بی رنگ از نوک پستان، عدم تقارن اخیر در پستان ها، زخم در نوک سینه و یا سر سینه، زخم در پوست پستان، لمس توده در زیر بغل، فرورفتن نوک پستان، فرو رفتگی ناحیه ای پوست پستان و یا ضخیم شدن ناحیه ای پوست پستان(پوست پرتغالی) است.
همه باهم باید بکوشیم که با افزایش آگاهی عمومی در خانم های در سنین خطر(18-74 سال)، باعث تشخیص زودرس سرطان پستان، درمان آسانتر و کاهش هزینه های درمان و کاهش بار اجتماعی شویم.
فراموش نکنیم که در کشور ایران هر سال بالغ بر 17هزار خانم به سرطان پستان مبتلا می شوند. این آمار در آقایان 300 نفر است.
علائم ابتلا به سرطان پستان در آقایان و همچنین روش های تشخیصی و درمانی تقریبا شبیه به خانم ها است. در صورتی که مردان با لمس توده و یا زخم در پستان و یا ترشح خونی از نوک پستان مواجه هستند، باید با شک به سرطان پستان، سریعا به متخصص جراحی عمومی و یا جراح سرطان پستان مراجعه نمایند.

جراحی سرطان سینه با دکتر فرید مرادیان

انتخاب پزشک مناسب برای انجام جراحی سرطان سینه اهمیت بسیار زیادی دارد. پزشک باید دارای تجربه‌ی بالایی در زمینه درمان و جراحی سرطان سینه باشد. یکی از بهترین پزشک‌های متخصص در این امر دکتر فرید مرادیان هستند که دارای فلوشیب یا فوق تخصص جراحی سرطان بوده و 18 سال سابقه جراحی دارند.

ایشان به دلیل مهارت بالا و تخصص خود، در بسیاری از برنامه‌های صدا و سیما از جمله برنامه طبیب در شبکه ۳، به خانه برمی‌گردیم در شبکه ۵ و شبکه جهانی جام‌جم به عنوان پزشک مدعو دعوت شده و حضور پیدا کرده‌اند. با انتخاب دکتر فرید مرادیان به‌عنوان جراح خود، می‌توانید نسبت به دریافت بهترین مشاوره‌ها و خدمات، اطمینان کامل حاصل کنید تا انشالله سلامتی خود را سریعاً بدست آورید.

سوالات متداول

 • انواع جراحی‌هایی که برای سرطان سینه وجود دارد؟

جراحی‌های سرطان سینه شامل ماستکتومی (برداشتن کامل پستان) و لامپکتومی (حفظ بخشی از پستان) هستند که انتخاب بین آنها براساس مرحله بیماری و شرایط فردی بیمار صورت می‌گیرد.

 • در چه مراحلی از سرطان سینه، نیاز به جراحی داریم؟

نیاز به جراحی در سرطان سینه بستگی به مرحله بیماری دارد. در مراحل ابتدایی تا میانی ممکن است جراحی به تنهایی کافی باشد، اما در مراحل پیشرفته‌تر، شیمی درمانی قبل یا بعد از جراحی معمولاً ضروری است.

 • آیا جراحی به تنهایی برای درمان سرطان سینه کافیست؟

جراحی به تنهایی معمولاً کافی نیست و برای درمان سرطان سینه، ممکن است نیاز به درمان‌های دیگری مانند شیمی درمانی، رادیوتراپی یا هورمون‌درمانی نیز باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس مطب

تهران، قیطریه، بلوار کاوه، بالاتر از دولت، ساختمان پزشکان کیمیا،پلاک 17، طبقه اول، واحد 1، مطب دکتر فرید مرادیان

021-22771263

ایمیل من

info@drfaridmoradian.com

اطلاعات تماس
آدرس مطب

تهران، قیطریه، بلوار کاوه، بالاتر از دولت، ساختمان پزشکان کیمیا،پلاک 17، طبقه اول، واحد 1، مطب دکتر فرید مرادیان

تلفن مطب

021-91692274

ایمیل

info@drfaridmoradian.com